تنوع در سفر و از میان برداشتن موانع آن به روش های جدید

خانه » مقالات » تنوع در سفر و از میان برداشتن موانع آن به روش های جدید

تنوع در سفر و از میان برداشتن موانع آن به روش های جدید

بزن به جاده

این حال زمستان است . شور و نشاط و سرمستی همه را با هم دودستی تقدیمت می کند. حتی محمد رضا یزدان پرست ، دوست و همسفر قدیمی و مجری و روزنامه نگار کم پیدای این سالهای اخیر را، زمستان که می شود پیدایش می شود ولو برای سفارش یک یادداشت . تند و سریع می گوید و تمام، مکالمه تمام شده است . تو می مانی و یک دنیا حرف نگفته ، موضوع سفر است اما قلم به سمت زمستان می رود . شاید چون فصل سفر است ، یا چون اسفند ماه در پیش است و چهارشنبه سوری و پس از آن نوروز . هر چه که هست مثل بمب انرژی عمل می کند . یک روز بیدار می شوی و می بینی درختان در حال جوانه زدن هستند، هوا رو به گرمی می رود. فروشگاه ها آرام آرام شلوغ می شوند .

مغازه دار ها بساط آکواریوم و ماهی قرمز شب عید را آماده می کنند و هر کسی به نوعی برای بهار مهیا می شود . بیچاره زمستان! ما حتی بهاریه هایمان را در زمستان می نویسیم ، اما اسمش می شود بهاریه . نمی دانم چه هیزم تری به ما فروخته است، ما اهالی سفر دوستش دارند و قدررش را خوب می دانند . آری زمستان به نیمه های راه رسیده و بهار در پیش است. طبیعت دوباره جان می گیرد، فرهنگ به خودنمایی می آید و این ها همه من و شما واهالی سفر را به تماشا می خوانند.

از گذشته تا حال

در گذشته ای نه چندان دور علاقه مندی گردشگران اغلب پیرامون چهار محور آب و هوا ، طبیعت ف فرهنگ و تاریخ بود اما امروز انتخاب روش ، وسیله نقلیه و تجهیزات سفر ، اولویت علاقه مندی گردشگران را به خود اختصاص داده است. پس کوله پشتی هایشان را می بندند ، دوچرخه هایشان را آماده می کنند. مدارک موتور سیکلت هایشان را کنترل کرده ، مواد غذایی شان را در یخچال کمپرها می گذارند و وینچ ها را می بندند و وافل بردها را روی باربند محکم می کنند و پشت خط آماده حرکت می ایستند .

بک پکر ها ، سایکل توریست ها، موتورسایکل گردها، کمپرسواران و بیراهه نوردان ، نسل نوظهور توریست های داخلی ایرانند . و البته نوظهور نسبت به روش های قدیمی تر سفر در ایران وگرنه هر یک پیشینه ای دارند درخور توجه . روح سرکش ، ماجراجو و تنوع طلب گردشگران نیاز به تجربه های جدید و ادامه ی حیات داشت از آن رو برای کاهش هزینه ها ، تنوع در سفر و از میان برداشتن موانع آن به روش های جدیدی روی آورده اند که موارد زیر از آن جمله اند.

 

تنوع در سفر

تنوع در سفر

 

کوله گردی

کوله گردی نوعی از سفر است که گردشگر وسایل و مایحتاج سفرش را بسته به مدت زمان آن داخل کوله پشتی گذاشته و راهی سفر می شود . در این سفر که بر مبنای پیاده روی زیاد شکل میگیرد، علاوه بر کاهش قابل توجه هزینه های سفر ، گردشگر تجربیاتی تازه و شگفت انگیز به دست می آورد . در واقع در میان مردم می رود ، با سبک و سیاق کار آشنا می شود . از جزئیات و جنبه های کمتر شناخته شده فرهنگشان مطلع می شود . در طبیعتشان کمپ می زنند و در واقع از ویتریت شهر یا مقصد گذشته به لایه های درونی آن نفوذ کرده و آنها را لمس می کنند.

 

تنوع در سفر

تنوع در سفر

 

سفر با دوچرخه یا سایکل توریسم

تفاوت در این نوع از سفر وسیله نقلیه است. در دیگر انواع سفر وسیله نقلیه گردشگرها را جابهجا می کند . شاید خستگی یا به بیان دیگر نیاز به آمادگی جسمانی بالا خصوصیت بارز سایکل توریسم باشد. البته این گردشگران همچون کوله گرد ها از مزایای لمس بدون فاصله و واسطه ی سفر برخوردارند . بررسی شرایط آب و هوایی با اهمیت ترین نکته این گونه از سفر است . و این مهم ، محدودیت های زیادی برای سایکل نوریست ها ایجاد می کند.

 

تنوع در سفر

تنوع در سفر

 

بیراهه نوردی یا آفرود

سفر، حرکت و عبور از مناطق صعب العبور به شکلی که هیچ گونه راه شناخته شده ای در آن محل نباشد با خودروهای چهارچرخ متحرک . این تعریفی است که در فرهنگ لغت شما برای بیراهه نوردی با آن مواجه می شوید . اما در واقع ترکیبی است از رانندگی ، سفر و هیجان .

تفاوتی نمی کند که خودروی شما تویوتا f2 ارزان قیمت ۳۰ سال پیش باشد یا خودروی گران قیمت روز، با امکانات متعدد. صرفا کافی است اصطلاحا دو دیفرانسیل باشد . شما سفری کوتاه مدت و صد البته ماجراجویانه به عمق جنگل یا کویر دارید. کوه ها و صخره ها جاده های شنی و گلی و هر آن کجا که جاده ای برای آن تعبیه نشده انتظار شما را می کشد. با بیراهه نوردی شما می توانید ماجراجویی و سفر و هیجان را به صورت کاملا طبیعی جایگزین سفرهای کلیشه ای و هیجان مصنوعی ( شهربازی ها ) این روزها کنید.

اما توجه داشته باشید بیراهه نوردی از جمله سفرهایی است که وابستگی شدیدی به دانش و تجربه دارد. مکانیک خودرو ، آگاهی از جغرافیای محیط ، دانش استفاده از نقشه ها و مکان یاب های دستی و الکترونیکی ، ستاره شناسی ، نجوم و خیلی چیزهای دیگر از جمله ضروریات بیراهه نوردی است . برخلاف تصور عموم بیراهه نوردان واقعی حافظ و دوستدار محیط زیست هستند و در واقع شناخت دقیق و حفظ محیط زیست بدون بهره گیری از بیراهه نوردی نیست.

 

تنوع در سفر

تنوع در سفر

 

سفر با موتور سیکلت یا موتوسایکل توریست

در این نوع سفر که شباهت زیادی به موارد فوق دارد ، وسیله ی نقلیه گردشگر موتور سیکلت است. موتور سیکلت ها انواع گوناگون دارندو برای انواع سفر موتور سیکلت های مختلفی تعبیه شده اند. برای جنگل نوردی ، کویر نوردی ، مسافرت های جاده ای ف بیراهه نوردی و … ما نیاز به موتور سیکلت مخصوص آن سفر با تجهیزات خاص آن داریم . اما آنچه در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است تجهیزات جانبی راننده و موتور سیکلت جهت حفظ امنیت چنین سفرهایی است.

از آن جایی که موتوسایکل توریسم برای مردم جدید و دارای جذابیت است. شما شانس و امتیاز بالایی جهت برقراری ارتباط ، همنشینی و مراوده با ایشان را دارید . به خانه هایشان دعوت می شوید یا حتی ممکن است برای معرفی غذا های محلی ، بناهای تاریخی و جاذبه های محل سکونت شان شما را همراهی کنند. مسلما در این گونه ارتباطات شما با خصوصیات ، سنت ها و عقایدشان بیشتر آشنا می شوید و درک عمیق تری نسبت به آن پیدا می کنید که در حالت عادی امکان پذیر نیست .

موتوتوریسم به واسطه خصوصیات وسیله نقلیه آن امکان انتخاب های خاص نسبت به اتومبیل به شما می دهد . مسیر کم عرض و حتی صعب العبورجزء گزینه های شما قرار می گیرد. هزینه های موتورسیکلت نسبت به اتومبیل ها بسیار کمتر است و در کل سفر کم هزینه تری را برای شما رقم می زند.

 

تنوع در سفر

تنوع در سفر

 

سفر با کمپر یا کاروان

سفر با کمپرها یا کاروان های مسافرتی نوظهورترین روش سفر در ایران است. در واقع کمپر به هرگونه خودرو یا کاروان مسافرتی که دارای امکانات اولیه رفاهی و اقامتی باشد ، اطلاق می شود. امکاناتی چون جای خواب ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی ، حمام ، کولر ، بخاری ، TV و… کمپر ها در کلاس های متعدد طبقه بندی می شود ، که اتوهوم و کاروان مسافرتی دو نوع رایج آنها در ایران هستند. سفر با کاروان مسافرتی درست مثل این است که شما خانه تان را پشت خودرو خود وصل کرده و با خود به سفر می برید.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که در مسیر سفر به منظره ای زیبا رسیده اید و جمله ی معروف ( ای کاش می شد اینجا بمانیم ) را زمزمه کرده اید . اینجاست که کمپر وارد عمل شده همچون چراغ جادو خواسته های شما را اجابت می کند . کمپر سواران جمله ی معروفی دارند : خانه ای داریم به کوچکی کمپر ، حیاطی به بزرگی دنیا .کمپرسوارن هر جا که اراده کنند اطراق میکنند . سایبان کمپرشان را باز میکنند و رو به منظره ی ذل انگیز می نشینند و چایشان را می نوشند . صبحانه و ناهار و شام را با مواد غذایی که داخل یخچال دارند ، در آشپزخانه ی کوچک کمپرشان درست می کنند و دغدغه رستوران و صرف هزینه های زیاد را ندارند .

در واقع کمپرسواران مجهز ترین مسافران جاده های زمینی هستند . طولانی ترین سفرها را می روند و سفر برایشان بسیار کم هزینه است . آنچه در خانه می خورند در کمپرشان نیز می توانند میل کنند ، نیاز به پرداخت هزینه هایی برای اجاره هتل و میهمانسرا و ویلا ندارند و تنها هزینه ی سفرشان ، هزینه ی سوخت خودرو می باشد . در بین سه عامل پر هزینه ی سفر یعنی سوخت ، اسکان و غذا دو عامل را حذف کرده اند .

همانطور که که می بینید بر خلاف تصور عمومی ، کمپر سواری جزء کم هزینه ترین نوع سفر با بیشترین امکانات است. داستان سفر وقتی با کمپر جذاب تر شد که کاروان مسافرتی آفرودی تولید و به خودروهای آفرودی متصل شد . در این حالت ما کمپری داریم که می توانیم با آن بیراهه نوردی را تربه کنیم و در سفر هاهی آفرودی نیز مشکل محدودیت زمان برطرف می شود . در این روش سفر ، ما با کمپرسواران بیراهه نورد یا آفرودهای کمپر سوار مواجه هستیم.

 

تنوع در سفر

تنوع در سفر

 

همانطور که دیدیم ماجراجویی و هیجان وجه مشترک همه ی انواع سفر های فوق است . حال آنکه هیچ هیجانی بی خطر نیست . در این روش ها هر چند ما به یافته ها و آموزش های جدیدی دست می یابیم . واسطه هایی را حذف می کنیم و صرفه جویی در خوراک و پوشاک را به بهترین شکل ممکن یاد می گیریم . مفید و مختصر سفر کردن و چه بسا زندگی کردن را در جهت رفاه و آسایش بیشتر به کار می بندیم . اما هنگامی که با کوله پشتی و هیچ هایک . دوچرخه و موتور سیکلت ، آفرود و کمپر وارد میدان سفر می شویم .مسلما با سختی بیشتر از سفر با هواپیما ، هتل و … مواجه هستیم . ما که این سختی ها را به جان می خریم . شما چطور؟!

 

اطلاعات تماس :

برای اطلاعات بیشتر از طریق فرم تماس با ما با آسا کاروان در ارتباط باشید.

به اشتراک بگذارید :

مطالب و محصولات مرتبط

مشاوره تخصصی: اگر قصد خرید کاروان مسافرتی و کمپر، یا تجهیز اتوهوم را دارید، همکاران ما می تواند در این زمینه به شما مشاوره و راهنمایی دهد.   راه های ارتباطی با ما : تلفن تماس:  ۴۵۸۳۶۹۲۲ -۰۳۱   به اشتراک بگذارید :

به اشتراک بگذارید :