علی مونا ، کمپرسوارانی که در سفر، زندگی می کنند.

خانه » خدمات » علی مونا ، کمپرسوارانی که در سفر، زندگی می کنند.

کمپرسوارانی که در سفر،زندگی می کنند

علی و مونا تا به امروز مصاحبه های زیادی داشته اند. مصاحبه ای که در زیر میخوانید گزیده ای از مصاحبه های ایشان و گفت و گوی آسا کاروان با این زوج خوش ذوق گردشگر ایرانی است.
زوج علی نوروزی و مونا حسین زاده که بیشتر به علی مونا شناخته می شوند از جمله کمپر سواران حرفه ای ایران محسوب می شوند.آنقدر سفر کرده اند که دیگر ، سفر دلتنگشان می شود.شعارشان سفرهای بدون مرز است تا به راستی همچون هر گردشگری سفیران بین المللی صلح و دوستی باشند.علی مونا در رویایشان زندگی میکنند.آنها در سفر زندگی می کنند.

 

علی مونا، زندگی در سفر

علی مونا، زندگی در سفر

 

سلام لطفا خودتون رو معرفی کنید:

علی نوروزی:

علی: علی نوروزی هستم متولد ۱۳۵۸ . اصالتا تفرشی هستم و تا ۲۰ سالگی در تفرش بودم. رشته تحصیلیم الکترونیک بود ، ولی متاسفانه به اتمام نرسوندمش. خیلی شغلها رو تجربه کردم و نتونستم یکجا ثابت بمونم. یک مدت پیش پدرم کشاورزی می کردم. مدتی توی کار قطعات کامپیوتر بودم. طلا سازی، ضبط و باند ماشین و یک مغازه هم داشتم که کارای کامپیوتری انجام میدادم. طولانی ترین شغلم در یک شرکت بود که حدود ۱۰ سال طول کشید. سال ۷۸ هم با مونا از طریق دختر خاله ی مونا که رفت و آمد داشتیم آشنا شدم . در سال ۸۲ ازدواج کردیم و سال ۸۷ هم کلاسهای آموزش طبیعت گردی را شروع کردیم.

مونا حسین زاده:

مونا: مونا حسین زاده هستم متولد ۱۳۶۲ همزمان با دیپلم گرفتنم با علی آشنا شدم و ازدواج کردیم. من و علی عاشق سفر بودیم و همیشه با هم درباره ء رویایمان حرف می زدیم.این رویا از بچگی در ذهن من و علی وجود داشت و دوست داشتیم جاهای جدید رو باهم کشف کنیم.اوایل زندگیمون چون علی کارمند بود شرایط سفرهای طولانی را نداشتیم بخاطر همین بیشتر به کوهنوردی یا طبیعت گردی می رفتیم. همیشه در این فکر بودیم که جهانگردی پول زیادی می خواد تا بتونیم کشورهای جدید رو ببینیم تا اینکه کلاسهای طبیعت گردی را رفتیم و دیدمون عوض شد و به علی گفتم که دیگه سرکار نره.

علی: یه شب از سرکار اومدم خونه مونا گفت دیگه نرو سرکار چه فایده ای داره ؟ فردا منم رفتم گفتم دیگه نمیام. منتظر بودم مونا بگه.

مونا: اصلا علی شغلش رو دوست نداشت.مجبوری میرفت. مجبور بودیم چهارشنبه ها و شنبه ها رو مرخصی بگیره تا بریم سفر. چون حقوقی که میگرفت به اذیت شدنش نمی ارزید و همیشه فکر می کردیم می تونیم پول پس انداز کنیم اما هر هزار تومن هم خرج سفر میشد که با علی تصمیم گرفتیم تور ببریم .هم به سفری که دوست داریم میریم و هم پول در میاریم و علی هم موافقت کرد.

اولین سفر حرفه ای تان کی و کجا بود؟

سال ۸۸ سفر به چابهار و سال ۸۹ با خرید کاروان، یک سبک جدید رو تجربه کردیم. لذت سفر با یک کاروان مسافرتی رو حس کردیم. بعد از تجربه ای که با جیپ و کاروان داشتیم ، تصمیم گرفتیم یک موتور هوم داشته باشیم که به صورت اتفاقی دامبو را پیدا کردیم ، چون هزینه داشتن جیپ و کاروان برامون زیاد بود و هم جای پارک زیادی می خواست.

وقتی دوره های طبیعت گردی رو گذروندیم دیدمون نسبت به زندگی و سفر عوض شد. یعنی همه چیز تو سفر برامون جذاب شد و فقط مقصد مهم نبود.

 

علی و مونا، زندگی در سفر

علی و مونا، زندگی در سفر

 

پس دوره های طبیعت گردی تاثیر بسزایی در نگاه شما به سفر داشت

علم مون در مورد طبیعت اطرافمون زیاد شد.  مثلا شناخت حیوانات، پرندگان، گیاهان، حشرات، سنگها، کوه ها و چگونه زندگی کردن در کنارشون و از همه مهمتر دیدن جهانگردانی که با کمترین هزینه سفر می کردند و برامون انگیزه ای شد که ما هم میتونیم اینکار رو انجام بدیم و خیلی بهش فکر می کردیم بعد از گذروندن دوره ها ، شروع به تور بردن کردیم یعنی علی هنوز سرکارش میرفت و آخر هفته ها و تعطیلات رو تور میبردیم.

تا سال ۹۰ که یه شبی خیلی جدی صحبت کردیم و من به علی گفتم که اگر به سرکار نری چه اتفاقی میوفته و به جای ۲ روز در هفته تور بردن کل هفته رو تور می بریم و با هم به سفر می ریم و با هم کسب درآمد می کنیم و علی گفت چون درآمدمون کمتر میشه و هیچوقت خونه نیستیم نیازی به خونه ثابت نداریم و یکی از هزینه های بزرگ کم میشه.

چون دامبو رو توی آگهی ها دیده بودیم ، بهترین وسیله ای بود که هم میشد خونه مون باشه هم باهاش سفر کنیم و پول در بیاریم و دقیقا با پول پیش خونمون میتونستیم دامبو رو بخریم و روز بعد از صحبتامون علی رفت سرکار و استعفاء داد و زندگی جدیدمون یعنی زندگی در ون رو شروع کردیم و یکی از تصمیمات مهم زندگی مون رو گرفتیم و رفتیم دنبال هدفمون.

چرا سفرهای جاده ای را انتخاب کردید؟

چون تجربه سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس را داشتیم، سفر جاده ای رو ترجیح دادیم چون توی سفر جاده ای بیشتر میشه لذت برد، هرجا دوست داری میتونی بمونی و با آدمهای جدید و فرهنگ ها بیشتر میتونیم در ارتباط باشیم.
به نظر ما بیشتر میتونیم همه چیز ببینیم و لمس کنیم چون تنها چیزی که برای ما مهم نیست مقصده.
ما خونمون کوچیکه اما حیاطمون به وسعت دنیاست.

_ با دامبو به کجاها تا حالا سفر کردید؟

علی: تقریبا تمامی شهرهای ایران و روستاهاشو رفتیم ولی بعضی روستاها هنوز باقی مونده و سفرهای خارجی هم مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان و عراق رو رفتیم.

 

علی مونا، کمپرسواران حرفه ای ایران

علی مونا، کمپرسواران حرفه ای ایران

 

با توجه به اینکه فولکس کمپر شما سن و سال بالایی داشت طی سفرهای خارج از ایران چند کیلومتر را طی کردید؟

علی: اولین سفر را رفتیم ارمنستان سال ۹۱ که چهار نفر بودیم. با دامبو ۱۰۰۰ کیلومتر توی ارمنستان سفر کردیم. یکی از مشکلاتمون گرفتن پلاک ترانزیت بود . چون ماشین بالای ۳۰ سال بود و با ضمانت تونستیم براش پلاک بگیریم.سفر دوم رو رفتیم هند .البته می خواستیم با ماشین بریم اما پاکستان ویزا بهمون ندادند. گفتن از مرز ایران تا کویت ۶۰۰ کیلومتر راه بیابونه و هیچ روستایی نیست و امنیت نداره. خلاصه با هواپیما رفتیم. ۳۱ روز هند بودیم و تقریبا نصف هند رو گشتیم. در هند گوا، هامپی، پونا، بادامی، دهلیف خواجه راهو، آگرا ، جیپور و احمد آباد رو گشتیم.

سال بعد با ماشین رفتیم ترکیه ۷۰۰۰ کیلومتر سفر کردیم. فتیه،بدروم، آرمانیس، رو گشتیم چون پول بنزینمون تموم شده بود دیگر نشد جایی بریم. سال ۹۴ رفتیم گرجستان، ارمنستان و ترکیه. در عرض ۲ هفته ۳ تا کشور رو گشتیم و رکورد زدیم.

هزینه سفرهاتون رو چجوری تامین میکنین وقتی شغل ثابتی ندارید؟

ما توی این چند سال یادگرفتیم که کم هزینه سفر کنیم و با تور بردن شروع کردیم و کم کم راهکارهای کسب درآمد در سفر رو یاد گرفتیم. مثلا درست کردن صنایع دستی، آشپزی، کشاورزی، بخشی از خوراکمون رو از طبیعت می گیریم، توی این چند سال دو بار اقامتگاه راه اندازی کردیم و چند بار تورهای بزرگ خارجی اجرا کردیم و الانم کارهای تبلیغاتی انجام میدیم.

به نظر شما تکنولوژی چقدر در سفر کاربرد دارد و گردشگران چه استفاده ای از آن می کنند؟

تکنولوژی همیشه باعث راحتی کارها می شود.مثلا خود ما با تکنولوژی با آدما در ارتباط هستیم و راحت تر در طی سفر و حرکت میتونیم کسب درآمد کنیم. ما با تکنولوژی میتونیم مسیریابی کنیم.

تا حالا توی سفرهاتون گم شدید؟

علی: خیلی زیاد. در جی پی اس یه سری مسیرها مشخص نیست. ولی براساس تجربه ای که دارم جلو میریم. خودم جی پی اس سیارم چون شکار و کوه زیاد رفتم و جغرافیام هم خوبه . مونا هم به تازگی راه افتاده و بلد شده.

بهترین جاده ای که توی سفرهاتون دیدید کجا بوده؟

مونا: بندرعباس به چابهار
علی: دقیقا جایی به اسم روستای درک که یه چیزی مثل رمل های کویر به رنگ طلایی رو در کنار آب میتونید ببینید.مسیر گرک به جاسک را نباید از دست داد. خیلی جای بکر و خوبیه.

 

علی مونا، ون لایف

علی مونا، ون لایف

 

خاطرات رو چجوری ثبت میکنید؟

علی: چون بیشتر پشت فرمون هستم نمیتونم ثبت کنم اما مونا مینویسه.

آیا فکر جدی برای انتشار کتاب در قالب خاطرات یا سفرنامه و … دارید؟

بله خیلی توی فکرش هستیم و احتمالا در تولد ۱۰ سالگی ون لایفمون بصورت جدی این کار را میکنیم.

توصیه ای دارید که بتونیم سفر ارزون داشته باشیم؟

ما هم طی چند سال سفر آموختیم کم هزینه سفر کنیم برای اینکه بتونید کم هزینه سفر کنید باید همه کارها رو خودتون انجام بدید. مثلا: مکانیکی، آشپزی، آرایشگری، شناخت گیاهان دارویی، باید بلد باشی چطوری از طبیعت استفاده کنی.
خلاصه باید کلی حرفه و کار بلد باشی.

مشکل امنیتی داشتید تا حالا؟

علی: اصلا، ما ماجرا جویانه عمل میکنیم.مثلا یکبار در گرجستان یه جایی پرت خوابیدیم که نصف شب یه نفر اومد گفت که در زمین من خوابیدید و زنگ زد دوستاش اومدن و ما هم با پلیس بین الملل تماس گرفتیم و خیلی سریع اومدن که گفتند باید جا به جا بشید که من چون خسته بودم گفتم ماشین خرابه و اخرش هم همونجا موندیم و هیچ اتفاقی هم نیوفتاد.

 

علی مونا، زندگی در سفر

علی مونا، زندگی در سفر

 

خیلی ها دوست دارند مثل شما باشند اما ترس دارند ، چرا؟

علی: مثل این میمونه که یه بچه ی دو ساله نمیدونه پشت در و دنیا چه خبره اما تا می ره توی کوچه و خیابون میبینه هیچ خبری نیست و همه چیز عادیه.فقط کافیه از این در عبور کنی و بری بیرون.واسه ی ما هم سخت بود.

برنامتون برای آینده چیه؟

زندگی ما در سفره و تا جایی که بتونیم سفر میکنیم . هدفمون دیدن جاهای جدید و فرهنگ های جدید و دیدن دنیاست.

توی فکر تعویض کمپرتون هستید؟

مونا: نه نه خیلی دوسش داریم. وقتی جیپ داشتیم همه دنبال جیپ بودند، اما حالا که فولکس داریم همه تو فکر هستند که یه ماشین مثل ما داشته باشند. خیلی از طرفدارامون دنبال ماشینمونن.
علی: از دوست داشتن که بگذریم این است که این ماشین خیلی کارآمد هستش چرا باید عوضش کنیم.

 

علی مونا، زندگی در سفر

علی مونا زندگی در سفر

 

از شما می خوام مزایا و معایب سفر با کمپرتون را در چند جمله توضیح بدید:

مزایا: کمپر ما در عین کوچکی همه امکانات رفاهی رو داخلش داره و برای پنج نفر هم جای خواب داره و مکانیکی ساده ای داره.
معایب: قدیمی بودن و کمیاب بودن لوازمش

این نوع سفر در ایران قانونی است؟

غیر قانونی که نیست و ما تا حالا مشکلی نداشتیم.

پیشنهادتون برای کسانی که به دنبال تهیه کمپر و کاروان هستند چیه؟

حتما از شرکتهایی تهیه کنند که هم سابقه در ساختش داشته باشند هم تجربه در سفر و البته با مجوزهای قانونی و استاندارد.

آخرین حرفتون با دوستداران سفر چی هستش؟

علی: من همیشه می گم زندگی اون چیزیه که تو ذهن آدم می گذره. همیشه باید خودت تصور کنی، الان اینجایی که من دارم میرم چه اتفاقی می افته؟ مثلا خوش می گذره یا بد می گذره. بعضی آدما رو تو بهشت هم ببری ایراد می گیرن، پس یه چیزی تو درون آدمه که باید تغییر کنه تا خیلی چیزا راحت بشه.
مونا:منم با علی موافقم بهتره که تو وجودت باشه یه تغییر.

 

این گفتگو می توانست ساعت ها ادامه داشته باشد. میتوانستیم از خاطرات و تجربیات علی مونا، چیزهای بیشتری یاد بگیریم، اگر محدودیت لغات اجازه میداد.

امیدواریم این گفتگو برای علاقمندان به گردشگری، کسانی که هنوز به دل جاده نزده اند، جرقه ای باشد برای شروع. برای رفتن. دیدن. تجربه کردن. لذت بردن. شروعی باشد برای علی موناهای فردا. آنان که ما با ایشان به گفتگو می نشینیم و باز برای دیگران شرح سفرهایشان را بازگو میکنیم. علی مونای امروز ما شرح جزئیات سفرهاشان را در پیج اینستاگرامشان منتشر می کنند. ببینید و لذت ببرید.

به اشتراک بگذارید :

مطالب و محصولات مرتبط

 1. علی اکبر عالمشناس گفت:

  سلام
  مایلم بدانم در زمینه ساخت کاروان خود کششی تا کنون به چه اقداماتی رسیده آید آیا موردی قابل فروش دارید. با تشکر منتظر پاسخ از شما هستم.. عالمشناس

 2. علی اکبر عالمشناس گفت:

  سلام این حرکت خیلی بجاست حتماً اقدام فرمایید. پاسخ بنده را هم بدهید.

 3. مهرداد گفت:

  سلام لطفا اطلاعات بیشتری در مورد اینکه کی تولید میشه ایا پیش فروش دارین و امکانات داخلیش و نحوه ی تامین انرژی و همچنین قیمت نهایی را بزارین من مشتاق خرید چنین اتوهومی هستم

 4. سیدصباح گفت:

  سلام من از جنوب هستم سالهاست که دنبال چنین ماشینهایی میگشتم ولی در ایران سازنده از این نوع اطاق ندیدم ،لطفا منو راهنمایی بفرمایید کجا میتونم چنین اطاقی بسازم یا اگر منی بوس خریداری کنم ایا میشود او را تبدیل کرد

 5. علی گفت:

  سلام من میخواستم تو چند روز عید یه کاروان بخرم تاریخ امروز ۸/۱/۱۹۹۸ اگه دارین به من اطلاع بدین با تشکر ۰۹۱۲۲۶۸۰۲۸۱

 6. علی عاصی گفت:

  سلام من قصد.خرید دارم قیمت میخواستم و کجا از نزدیک میتونم ببینم

 7. Milad گفت:

  تماس گرفته شود

 8. غلامرضا احمدی بیداخویدی گفت:

  سلام من به یکدستگاه کمپر کاروان ۴نفرا با امکانات گاز سرویس بهداشتیو سینک ومیز ومبل پذیرائی که به تخت تبدیل شود وبتوان با اتومبیل ۲۴۰۰ حمل کرد رادارم ایا تولید دارید واگر جواب مثبت است حدودقیمت؟

 9. پدی گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید این کمپرها الان تو ایران موجود هست یا نه اینا در صورت موجود شدن در ایران قیمتشون چقدره و در چه تیپ و ظرفیت و امکاناتی عرضه میکنین اگه خلاصه و مفید یه توصیح مختصر بدین ممنون میشم

 10. جلیل گفت:

  سلام لطفا در مورد شرکت قیمت وانواع کمپرها درج شود

 11. مصطفی دهقانی گفت:

  با عرض سلام
  بنده یکی از این ماشینهای مسافرتی رو میخوام قیمتش رو محاسبه و شرایط پرداخت چجوریه
  ممنون

 12. Shervin گفت:

  Salam koja mishe kharid ya sefaresh dad

  • پشتیبان گفت:

   با سلام خدمت شما. برای ثبت سفارش یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید. با تشکر

 13. جلیل گفت:

  سلام از کجا میشه کمپر خرید

  • asacr_modir گفت:

   با سلام . برای سفارش کاروانها با شماره ی زیر تماس بگیرید.۰۹۱۲۰۳۹۷۸۹۳ مهندس رزمجو.

مشاوره تخصصی: اگر قصد خرید کاروان مسافرتی و کمپر، یا تجهیز اتوهوم را دارید، همکاران ما می تواند در این زمینه به شما مشاوره و راهنمایی دهند.   راه های ارتباطی با ما : تلفن تماس:  ۴۵۸۳۶۹۲۲ -۰۳۱   به اشتراک بگذارید :

به اشتراک بگذارید :